+48 65 529 36 89 varimed@varimed.pl
Zaznacz stronę

12-MIESIĘCZNY REGULOWANY BALON ŻOŁĄDKOWY

Spatz3 – jedyny regulowany balon żołądkowy,
zapewniający najwyższą skuteczność odchudzania

CZY ODCHUDZANIE JEST DLA CIEBIE TRUDNE?

Zdarza się, zrzucenie zbędnych kilogramów bez poddawania się zabiegom chirurgicznym okazuje się nie lada wyzwaniem. Wielu osobom jest trudno pozbyć się nadwagi, stosując jedynie zbilansowaną dietę i ćwiczenia fizyczne. Warto wówczas rozważyć założenie bariatrycznego balonu żołądkowego Spatz za pomocą akcesoriów endoskopowych. Jest to jedyny dostępny na rynku przyrząd z możliwością regulacji objętości.

Regulowany balon gastryczny stosuje się przez okres do 12 miesięcy. Pomaga on w skutecznym leczeniu otyłości i umożliwia stabilizację masy ciała. Pozwala pacjentom nauczyć się obserwowania i rozpoznawania sygnałów, płynących z ciała. Szybkie uczucie sytości, pojawiające się po spożyciu posiłku, ułatwia wdrażanie zdrowych nawyków żywieniowych. Osobom przyzwyczajonym do właściwego odżywiania i spożywania mniejszych posiłków jest łatwiej utrzymać właściwą wagę nawet po usunięciu urządzenia bariatrycznego Spatz za pomocą akcesoriów endoskopowych.

JAK WYGLĄDA PROCEDURA ZAŁOŻENIA BALONU ŻOŁĄDKOWEGO?

Gastroenterolog przeprowadza założenie balonu żołądkowego w łagodnej sedacji. Polega ona na podawaniu środków farmaceutycznych, mających wyciszyć ośrodkowy układ nerwowy. W efekcie pacjent jest rozluźniony, zrelaksowany, nieco senny. Lekarz stosuje endoskopowe akcesoria i techniki bariatryczne, aby wprowadzić przez przełyk cienki przyrząd gastryczny i umieścić go we właściwym miejscu.

Następnie balon wewnątrzżołądkowy wykorzystywany w leczeniu otyłości, jest pompowany solą fizjologiczną, aż osiągnie wielkość podobną do grejpfruta. Ten w pełni odwracalny, nieinwazyjny zabieg trwa około 15-20 minut. Nie są wymagane nacięcia ani hospitalizacja. Kilka godzin później pacjent może wrócić do domu.

W dowolnym momencie przed upływem dwunastu miesięcy pojemnik z płynem może zostać usunięty z żołądka. Akcesoria endoskopowe pozwalają lekarzowi wyjąć urządzenie w taki sam sposób, w jaki zostało ono umieszczone wewnątrz ciała. Przygotowanie do endoskopii wymaga odpowiedniej diety. Przed zabiegiem należy być na czczo.

JAK DZIAŁA BALON GASTRYCZNY SPATZ3?

Wypełniony solą fizjologiczną o regulowanej wielkości balon gastryczny Spatz3 jest umieszczany w układzie pokarmowym za pomocą akcesoriów endoskopowych. Przyrząd zajmuje najczęściej około jednej trzeciej objętości jamy żołądka. Stabilizacja masy ciała i leczenie otyłości może odbywać się dzięki zmniejszeniu apetytu i szybkiemu uczuciu sytości po zjedzeniu posiłku.

Ponadto, zastosowane rozwiązanie powoduje wolniejsze opróżnianie się żołądka ze znajdującej się w nim treści pokarmowej. W efekcie pacjent dłużej czuje się najedzony. Jest mu łatwiej spożywać mniejsze posiłki i unikać podjadania pomiędzy ustalonymi z dietetykiem lub lekarzem porami jedzenia.

W skład urządzenia Spatz3 wchodzi także specjalna, chowana rurka inflacyjna do napełniania balonu bariatrycznego solą fizjologiczną. Unikalna konstrukcja tego elementu umożliwia lekarzowi zmianę objętość płynu. Zastosowanie optymalnego wypełnienia jamy żołądka zwiększa szanse na skuteczną kurację dzięki szybkiemu uczuciu sytości po spożywaniu mniejszych posiłków.

Rezultat utraty wagi w przebiegu leczenia otyłości, a następnie stabilizacja masy ciała zależy od tego, jak ściśle przestrzegana jest indywidualnie dobrana dieta. Duże znaczenie ma także prowadzenie zdrowego i aktywnego stylu życia. Średni spadek wagi może wynieść od 7 do 16 kg po 6 miesiącach oraz aż do około 25 kg po rocznej kuracji. W zależności od początkowej masy ciała, motywacji i powodzenia w przestrzeganiu zaleceń dietetycznych oraz lekarskich, efekty założenia balonu żołądkowego mogą się różnić.

Objętość żołądka – 2 godziny po posiłku

Ten żołądek jest
prawie pusty.

Balony żołądkowe

Ten żołądek jest
wypełniony pokarmem i balonem.

CZYM WYRÓŻNIAJĄ SIĘ BALONY ŻOŁĄDKOWE SPATZ?

Tym, co sprawia, że bariatryczne balony żołądkowe ​​Spatz, dające szybkie uczucie sytości, są wyjątkowe, jest to, że ich wielkość podlega regulacji. Jest to ważne z kilku przyczyn. Jednym z najczęstszych powikłań w przypadku tradycyjnych pojemników wypełnianych solą fizjologiczną jest problem z ich tolerancją przez organizm ludzki. Niewielki odsetek pacjentów może zmagać się z wymiotami i odczuwać dyskomfort. Jeśli uciążliwe objawy utrzymują się dłużej niż tydzień, klasyczny balon bariatryczny jest zazwyczaj usuwany za pomocą akcesoriów endoskopowych. Jednak w przypadku przyrządu gastrycznego Spatz, można usunąć dowolną ilość soli fizjologicznej. Takie rozwiązanie  umożliwia zniwelowanie skutków ubocznych bez konieczności rezygnacji z metody, wspomagającej leczenie otyłości. Wymagany jest przy tym powtórny zabieg endoskopowy.

Innym problemem związanym ze standardowymi balonami gastrycznymi wypełnianymi solą fizjologiczną jest to, że niektórzy pacjenci tracą na wadze tylko przez pierwsze kilka miesięcy. Jeśli taka sytuacja występuje w przypadku zastosowania metody wewnątrzżołądkowej Spatz, lekarz może zwiększyć objętość soli fizjologicznej. Zabieg umożliwia najczęściej osiągnięcie szybszego uczucia sytości i pozwala kontynuować leczenie otyłości.

Dzięki unikalnej funkcji regulacji, skuteczność działania balonu żołądkowego Spatz3 osiągnęła 84%, podczas gdy w przypadku porównywalnych balonów innego producenta wskaźnik ten wyniósł 48%.
Motywacja
Balony żołądkowe są niezastąpionym narzędziem w walce z nadwagą i otyłością. Jednak ich skuteczność w walce ze zbędnymi kilogramami jest możliwa tylko przy stałej współpracy i konsekwentnej motywacji.
Uzyskanie satysfakcjonujących efektów wymaga przestrzegania diety i zmiany codziennych nawyków żywieniowych.
Współpraca
Unikalny system leczenia wykorzystuje możliwość regulowania objętości balonu żołądkowego oraz czasu jego implantacji w żoładku. Kolejne etapy leczenia wymagają współpracy oraz zgodności miedzy pacjentem a lekarzem prowadzacym.
Osoby, które miały zaimpletowany balon żoładkowy, potwierdzaja jego skuteczność w utracie masy ciała.
Konsultacje
Decyzja o zastosowaniu terapii z użyciem balonu żołądkowego musi być podjęta w porozumieniu z wykwalifikowanym lekarzem.
Niektóre schorzenia wykluczają możliwość implantacji balonu żołądkowego, m.in.:

  • niektóre choroby nerek, watroby, płuc i serca,
  • wczesniejsza operacja przełyku lub żołądka,
  • stałe przyjmowanie leków z grupy NLPZ, leków przeciwpłytkowych lub przeciwzakrzepowych,
  • przepuklina rozworu przełykowego przepony,
  • nadużywanie narkotyków lub alkoholu,
  • ciaża
  • oraz inne schorzenia.

Należy dokładnie ustalić z lekarzem, czego można się spodziewać po poddaniu sie terapii z użyciem balonu żołądkowego.

JAKIE OBJAWY MOGĄ WYSTĄPIĆ PO ZABIEGU ENDOSKOPOWYM?

Większość pacjentów twierdzi, że zaraz po zakończeniu zabiegu przy użyciu akcesoriów endoskopowych i umieszczeniu w układzie pokarmowym balonu bariatrycznego Spatz pojawiają się odczucia podobne jak po spożyciu dużego posiłku. W ciągu pierwszych kilku dni mogą wystąpić skutki uboczne, takie jak: nudności, skurcze, a czasami także wymioty. Dzieje się tak dlatego, że żołądek przyzwyczaja się do ciała obcego. W takiej sytuacji lekarz może przepisać leki na złagodzenie niepożądanych objawów. Ważne jest, aby farmaceutyk zażywać przed wystąpieniem nudności. W przypadku osób, u których dyskomfort nie ustępuje, można zmniejszyć ilość soli fizjologicznej.

Przez pierwsze 3 dni po założeniu balonu żołądkowego zalecana jest dieta wyłącznie płynna, następnie – półstała. Po tygodniu stopniowo można powrócić do spożywania mniejszych posiłków o dowolnej konsystencji. W utrzymaniu prawidłowej diety pomaga szybkie i długo utrzymujące się uczucie sytości.

PRZECIWSKAZANIA DO ZASTOSOWANIA BALONU BARIATRYCZNEGO SPATZ

W niektórych sytuacjach balon bariatryczny Spatz nie jest polecany w leczeniu otyłości i stabilizacji masy ciała. Wśród przeciwwskazań do zastosowania metody, wykorzystującej akcesoria endoskopowe, wymieniane są między innymi:

  • powikłania po wcześniejszych zabiegach chirurgicznych przewodu pokarmowego,
  • wielokrotne operacje podbrzusza lub miednicy,
  • przebyta otwarta lub laparoskopowa interwencja bariatryczna,
  • inwazyjne zabiegi na przełyku, żołądku, dwunastnicy,
  • stan zapalny układu trawiennego, w przebiegu np. przełyku Barretta, owrzodzenia żołądka lub jelita cienkiego, choroby Leśniowskiego-Crohna, nowotworów,
  • żylaki przełyku lub wewnątrzżołądkowe, wady wrodzone przewodu pokarmowego,
  • przepuklina rozworu przełykowego, refluks,
  • cukrzyca insulinozależna także wyklucza wybór metody balonów żołądkowych do stabilizacji masy ciała.

Lekarz, znający stan zdrowia pacjenta oraz historię ewentualnych jego schorzeń, określa, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania do założenia balonu gastrycznego, wspomagającego leczenie otyłości i stabilizację masy ciała. Gastroenterolog może zlecić dodatkowe badania, takie jak: morfologia krwi, RTG klatki piersiowej czy też EKG.

MOŻLIWE SKUTKI UBOCZNE

Każda interwencja chirurgiczna lub gastryczne zabiegi medyczne wiążą się z ryzykiem pojawienia się efektów ubocznych i komplikacji. Tak też może się zdarzyć po założeniu do jamy żołądka balonu bariatrycznego Spatz w celu wspomagania leczenia otyłości i stabilizacji masy ciała. Chociaż wiele z nich jest bardzo rzadkich, warto być w pełni świadomym możliwości ich zaistnienia. Wśród ewentualnych zagrożeń wymieniane są między innymi:

  • nudności i wymioty,
  • wzdęcia, biegunka,
  • wrzody układu pokarmowego,
  • zapalenie płuc,
  • perforacja przełyku lub żołądka,
  • refluks, niedrożność jelit.