Pionierskie zabiegi w endoskopowym leczeniu żylaków żołądka przy użyciu endosonografii EUS PENTAX Medical

W czwartek, 5 stycznia 2017 roku, w Pracowni Endoskopowej Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby WUM, kierowanej od niedawna przez prof. dr. hab. n. med. Krzysztofa Zieniewicza, wykonano pierwsze w Polsce zabiegi endoskopowej obliteracji żylaków żołądka pod kontrolą EUS (endosonagrafii) z użyciem coili naczyniowych i kleju tkankowego. Leczeniu poddano czterech pacjentów z zaawansowanymi żylakami żołądka spowodowanymi zakrzepicą żyły wrotnej i marskością wątroby.

Dotychczas takie zabiegi przeprowadzono jedynie w kilku ośrodkach na świecie (Hiszpania, USA, Korea Płd.).

Zabiegi, które przeprowadzono podczas warsztatów endoskopowych, wykonali: gościnnie dr hab. n. med. Anna Wiechowska-Kozłowska ze Szpitala MSWiA w Szczecinie oraz dr Sławomir Kozieł, gospodarz warsztatów. Współuczestniczyli: zespół pielęgniarek endoskopowych: Marzena Adamska (Szczecin), Małgorzata Arcikiewicz, Elżbieta Bąk, Małgorzata Kozłowska i Alicja Liśkiewicz (Warszawa); zespół anestezjologiczny: dr Dariusz Kowalewski, dr Marta Kornas, pielęgniarki: Barbara Dąbrowska i Joanna Opałka oraz przedstawiciele firm Varimed (Pentax) i HammerMed (Cook Medical).

Żylaki przełyku i żołądka rozwijają się na skutek nadciśnienia wrotnego, towarzyszącego marskości wątroby o różnej etiologii oraz zakrzepicy żyły wrotnej. Żylaki mogą być źródłem ciężkiego krwotoku, obarczonego dużym ryzykiem zgonu. Metodą z wyboru w leczeniu żylaków przełyku jest endoskopowe podwiązywanie opaskami elastycznymi (EVL). Metodą z wyboru w leczeniu żylaków żołądka jest obecnie ich obliteracja klejami cyjanoakrylowymi. Wciąż jednak poszukuje się nowych metod leczenia. Jedną z nich, uznaną i stosowaną jedynie w kilku czołowych ośrodkach zajmujących się tym problemem, jest obliteracja żylaków coilami naczyniowymi w połączeniu z klejem cyjanoakrylowym. Zabiegi te wykonuje się pod kontrolą endosonograficzną z kolorowym Dopplerem, co pozwala zlokalizować żylaki o największym przepływie oraz żyły przeszywające zasilające żylaki. Dzięki dokładnej wizualizacji można precyzyjnie wprowadzić coile i klej do światła żylaków oraz w czasie rzeczywistym obserwować okluzję naczyń. Zamknięcie żył przeszywających znacznie ogranicza ryzyko nawrotu żylaków.

Dr Sławomir Kozieł i zespół Pracowni Endoskopowej Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby WUM od wielu lat specjalizuje się między innymi w leczeniu chorych z krwotokami z żylaków przełyku i żołądka. Każdego roku przeprowadza ok. 1000 zabiegów u pacjentów z żylakami.

Pracownia Endoskopowa Szpitala MSWiA w Szczecinie należy do czołowych ośrodków w Polsce, zajmujących się diagnostyczną i terapeutyczną endosonografią, a dr hab. n. med. Anna Wiechowska-Kozłowska jest uznanym ekspertem w tej dziedzinie.

Połączenie sił i zapału oraz wspólna wizja wykorzystania nowej techniki, zaowocowały współpracą i możliwością przeprowadzenia tych pionierskich i unikalnych zabiegów. Zaplanowano już następne warsztaty w Warszawie i Szczecinie.

 

12 01 2017 pionierskie zabiegi w endoskopowym leczeniu zylakow zoladka 2